Tvorba

Nepatřím k těm, kteří si dlouhá léta něco šušní v šuplíku, pak rukopis vyndají na světlo a záhy ho udají v nějakém nakladatelství. Kdepak. Já, tak jako mnoho dalších, začala s publikováním svých děl na internetu. Rozličné literární servery, na nichž jsem své prvotní pokusy uveřejňovala, nabízely tehdy před lety člověku slušnou možnost, jak se zviditelnit. Tam jsem získala své první čtenáře a také první zpětnou vazbu, která mi dala podněty ke zlepšování.

Nakonec jsem si založila vlastní stránky, kde jsem uveřejňovala svoje prvotiny, vznikající někdy kolem roku 2005, různé povídkové hříčky psané pro menší weby či kluby, nebo cvičné úkoly v rámci literární dílny.

V průběhu let jsem začala psaní brát víc vážně, což spočívalo v tom, že jsem se účastnila literárních soutěží – kdesi jsem se dočetla, že to člověku pomůže k tomu, aby mu nakladatel jeho dílo snáze vydal. Vydat knihu byl vždycky můj cíl, ani nevím proč, protože v reálu je to docela děsivá záležitost, co si budeme povídat.

V roce 2009 jsem se zúčastnila literárního workshopu Mistři písmen, učni slov.  Díky tomu jsem si ujasnila, jaké postupy mi vyhovují, a přestala jsem se nutit do věcí, co mi autorsky nesedí. Po absolvování tohoto workshopu jsem se v psaní paradoxně trochu zasekla a začala jsem se věnovat literární kritice, což mi vydrželo dodnes. Tři roky recenzování pro magazín MFantasy vyústily na podzim 2013 v založení webzinu Dagon, kde jsem byla šéfredaktorkou až do května 2018, kdy jsme web pro nedostatek času celé redakce zrušili. Přesto jsem recenzovat nepřestala a nyní píšu pro Děti noci.

V roce 2010 jsem napsala svou první minotauří povídku Ti, co nepláčou, s níž jsem získala šesté místo v literární soutěži O Dračí řád. O rok později jsem na svých stránkách začala publikovat interaktivní povídku Mrtvá čarodějka, kde se v hlavní roli představila nekromantka Nix. Následně jsem se na jednom literárním fóru jen tak mezi řečí, napůl v žertu, pod příspěvkem o první knize vydané nakladatelstvím Gorgona Books, zmínila o tom, že sháním nakladatele. Tehdy jsem neměla tušení, co taková poznámka způsobí… Dočkala jsem se pořádného šoku, když se mi za pár dní ozval šéfredaktor z Gorgony s tím, že si přečetl na mých stránkách Mrtvou čarodějku a chtěl by vidět i další texty s touhle hrdinkou, pokud nějaké mám. Měla jsem tehdy dva a samozřejmě jsem je poslala.

Od té doby probíhalo dopisování, přepisování a editování jednotlivých textů, které bylo v roce 2017 završeno vydáním povídkového románu s Nix, nazvaného Noční labuť.

Posledním počinem před vydáním knihy se stala postapokalyptická arcanepunková povídka Požírač blesků, za niž jsem v létě 2016 získala druhé místo v literární soutěži Vidoucí.

Na podzim 2018 jsem oslovila brněnské nakladatelství Host, kam jsem nabídla rukopis své nejnovější knihy – prvního dílu trilogie Krysy apokalypsy (jednou z dějových linek je výše zmíněná povídka Požírač blesků). A ono to vyšlo…! Nutno podotknout, že od odeslání rukopisu do jeho přijetí, uplynuly pouhé dva týdny. Od té doby vydávám pod křídly Hosta.


 

Bibliografie:

Noční labuť (Noční labuť 1) – 2017, Gorgona Books
Kruhy na hladině (povídka ve sborníku Žena s labutí) – 2018, Fortna
Perutě noci (Noční labuť 2) – 2019, Gorgona Books
Před bouří (Krysy apokalypsy 1) – 2020, Host
Oko bouře (Krysy apokalypsy 2) – 2021, Host
Bouřný úsvit (Krysy apokalypsy 3) – 2022, Host
Duhové údolí (povídka ve sborníku Monstra CONiáše) – 2022, Městská knihovna v Praze
Krámek snů a nočních můr (povídka ve sborníku Krev, monstra a cukroví) – 2023, Epocha
Kosti pod mechem ( Kosti pod mechem 1) – 2024, Host