V loňském roce jsem si dala několik „knižních předsevzetí“ a udělala jsem si nějaké ty knižní plány – jak se na správného knihomola sluší a patří. K tomu jsem si samozřejmě dala soukromě i nějaké ty psací úkoly a zkusila jsem si dát i nějaká předsevzetí navíc typu: naučím se víc a lépe pracovat se sociálními sítěmi…
Mám pocit, že i přes počáteční snahy z toho všeho nakonec nějak sešlo. Teda, když se podívám na ta čísla, co mi z toho teď na začátku nového roku vylezla, tak to není jen pocit, ale holá skutečnost.
Takže, co jsem si to dala za knižní předsevzetí?
– Chtěla jsem přečíst alespoň 60 knih a komiksů
– Chtěla jsem přečíst víc knih, než jsem si jich v daném roce pořídila domů do knihovny
– Chtěla jsem zase začít číst víc v angličtině
– Stanovila jsem si 23 knih z vlastní knihovny, které jsem si už dlouho chtěla přečíst a dala jsem je tak na přední příčky toho, co chci číst v roce 2020
– Chtěla jsem dočíst (nebo definitivně opustit) 13 rozečtených knih z roku 2019
A co z toho jsem dotáhla do konce?
– Přečetla jsem 105 knih a komiksů (ačkoliv to dost záleží na tom, jestli se řídím statistikama na goodreads (ty se shodují s mými úchylně ručně psanými poznámkami) a ty říkají, že je to 87; nebo statistikama na ČBDB – tam si totiž dávám i dětské knihy, které jinak většinou nepočítám). Bližší info:
– – 45 románů (19 kousků mimo fantastiku, jinak jen fantastika; 4 e-knihy, zbytek papír; 3 audioknihy); 37 komiksů a mang a 20 dětských knih
– Pořídila jsem si mnohem víc knih, než jich přečetla (můžou za to slevové akce v době covidové a také podědění části babiččiny knihovny – konkrétně 74 knih (+85 z babiččiny knihovny) a 50 komiksů).
– V angličtině jsem přečetla jen komplet sérii Death Note (12 kousků), jinak nic, takže slabý výkon, který se moc počítat nedá.
– Z těch 23 stanovených knih jsem jich přečetla jen 5 – bída.
– Z rozečtených knih jsem jich 7 dočetla a 3 definitivně odložila. 3 zbývají – ufff.
Psací předsevzetí jsou na tom mnohem hůř:
– Chtěla jsem dokončit trojku Krys
– Chtěla jsem připravit k vydání dvojku Krys
– Chtěla jsem dokončit úpravy minotauřích povídek
– Chtěla jsem rozepsat něco nového
Z toho jsem vlastně zvládla jen připravit k vydání dvojku Krys (momentálně finišuju jazykovou redakci, ale to se tak úplně nepočítá, protože to už vlastně jen odklikávám úpravy/opravy jazykové redaktorky).
Z práce se sociálními sítěmi a z pravidelného psaní článků na web nakonec nějak sešlo – poslední čtyři měsíce v roce jsem byla v zombie módu vlivem těhotenství a covidu, takže jsem nedělala vlastně vůbec nic.
A co bylo to nejlepší, co jsem v loňském roce přečetla? Rozhodla jsem se letos udělat dvě TOPky – jednu čistě fantastickou (a pouze z novinek vyšlých v roce 2020) a jednu, kam jsem zahrnula všechno, co jsem přečetla – napříč žánry a roky vydání. Takže ano, v té druhé najdete i romantické/erotické knihy (protože od dob prvního porodu na tomto druhu literatury tak trochu ujíždím… ehm…). Spoustu knih jsem letos samozřejmě nestihla přečíst a myslím, že by se do TOPky možná taky dostaly… (namátkou Převorství u pomerančovníku – Samantha Shannon, Meta – Pavel Bareš, Čaropisci – Robert Jackson Bennett, Písek – Hugh Howey, Kosti Mraza – Alžběta Bílková, …).
TOP fantastika (první dvě místa berte opravdu jako první dvě, zbytek je tak nějak nastejno)
Kamenné nebe – N. K. Jemisin
Noční cirkus – Erin Morgensternová
Děti zmaru – Adrian Tchaikovsky
Dračí město – Robin Hobb
Bezhvězdné moře – Erin Morgensternová
Klec duší – Adrian Tchaikovsky
Harleen (komiks) – Stjepan Šejić
Lady Mechanika 4 (komiks) – Joe Benitez
TOP celkově (tady berte první tři místa jako první tři, zbytek tak nějak nastejno)
Kamenné nebe – N. K. Jemisin
Noční cirkus – Erin Morgensternová
Kroniky prachu – Lin Rina
Brána z obelisků – N. K. Jemisin
Harleen – Stjepan Šejić
Králové Wyldu – Nicholas Eames
Lady Mechanika 4 – Joe Benitez
Klec duší – Adrian Tchaikovsky
River Wild – Samantha Towle
Dračí město – Robin Hobb
Byla tu samozřejmě celá řada knih, které se mi líbily, i když se do TOPek nedostaly (například: Probuzení – Amanda Stevens, Případ alchymistovy dcery – Theodora Gossová, Láska online – Penelope Ward, Byla jednou jedna řeka – Diane Setterfieldová, Pojízdný krámek snů – Jenny Colganová, Krvavá Rose – Nicholas Eames). Ale po pravdě jsem letos rozdala i velkou řadu dvouhvězdičkových hodnocení – vlastně tolik, že si nevybavím, jestli jsem jich někdy vůbec tolik rozdala v jednom roce. A co tedy bylo za mě to nejhorší? (Ano, je toho tolik, že se to vyplatí sepsat…) Knihy jsou v pořadí, v jakém jsem je v loňském roce četla.
Část tvého světa – Liz Braswellová (skvělý nápad na retelling, který mohl být tak dokonale temný a úžasný… kdyby ho napsal někdo jiný)
Odměna z pekla – Joe R. Lansdale, John L. Lansdale (začalo to slibně… ale zvrhlo se to v trapný humor, stupidní dialogy a rádoby cool akce, které ale vyznívaly směšně… pardon)
Kašlu na muže – Zsuzsa Rácz (tohle dokonce dostalo jen jednu hvězdu, četla jsem to v rámci knižního klubu a vlastně nevím, co to mělo být… bylo to tak tupé a ta hrdinka – achich ouvej)
Kdo se bojí smrti – Nnedi Okorafor (i přes řádky výše myslím, že jsem se v životě v knize nesetkala s protivnější hrdinkou, u níž bych si přála, aby jí konečně někdo zakroutil krkem; plus mi sakra nesedl naivně vyznívající styl psaní)
Prokurátor – Paulina Świst (ne, sexuální násilí není erotické!!!)
Můj oxfordský rok – Julia Whelanová (pominu-li pro mě nezáživný styl psaní, tak tahle kniha je v těch dvou hvězdách možná trochu nevinně – prostě jsem chtěla odpočinkovou přeslazenou věc a dostala jsem nemastnou, neslanou depku)
Tak to by bylo v rámci knižní/psací bilance vše. Doufám, že tento rok budu mít lepší ruku při výběru knih a že to psaní půjde trochu lépe, ačkoliv vzhledem k situaci… spíš asi ne (nervózní smích). No a příště nějaké ty čtecí a psací plány na rok 2021…
Ne vždycky se zadaří, jak by si člověk představoval, aspoň se máš do budoucna na co těšit. Knih jsi přečetla docela hodně, je to pěkné číslo. 🙂 Držím palce s literární prací! A inspirovala jsi mě, takže možná udělám (byť poněkud opožděně) podobný přehled, takže děkuji. 🙂
Pravda, ne vždy všechno vyjde podle představ 😀
Počtem knih jsem byla docela překvapená, ale myslím, že hodně udělaly komiksy. Uvidím, jak mi to půjde letos 🙂
Super, jsem ráda, že to inspirovalo – já jsem trochu ujetá na podobné seznamy a souhrny, mám pak pocit, že jsem třeba i něco v daném roce „udělala“ 😀